Zima 2012 - Šumiac - Ružomberok

Termín a účastníci:
28.1.2012 - 31.1.2012 (Peter Kubašan)
28.1.2012 - 2.2.2012 (Ľubo, Vlado, Jano H., VH, LH)

Takto to nejak bolo na hrebeni.
V sobotu ráno som šiel autobusmi presne podľa plánu. Niekde "na Horehrone" pristúpila skupinka siedmich ľudí, z toho dve "baby", tiež so skialp výstrojou. Ukázalo sa, že na prvý deň mame rovnaky plan, zo Sumiaca na Andrejcovu a tam prespať. Nakoniec z nich prišli na Andrejcovú len piati, dvaja "sa otočili". Okrem našich dvoch skupiniek na Andrejcovej spali dalšie štyri dvojice, takže dokopy nás bolo 19, celkom plno.
Druhý deň sme šli z Andrejcovej na Ramžu, čo sme vedeli, že bude po "rozbehovom" dni "slušná pálka". Išlo sa ale dobre, takže sme to v pohode stihli do zotmenia. Okrem nás tam spali dvaja poliaci a okolo pol desiatej ešte dorazili aj dvaja Česi, čo predtým spali s nami aj na Andrejcovej. Na Ramži sme si zakúrili aj v peci, takže bolo teplejšie ako predtým na Andrejcovej, kde je zlá pec a nebolo tam ani drevo.
Tretí deň bol plán z Ramže do útulne v sedle Ďurkovej. Vedeli sme, že z Kamennej chaty do útulne treba rátať s troma hodinami, to znamenalo najneskôr o druhej vyraziť z Kamennej chaty. My sme na "Kamienku" dorazili až po tretej, keď sme predtým obedovali na "Štefáničke" pod Ďumbierom. Tak sme sa rozhodli prespať na Kamienke, mali voľné miesta, "cez týždeň" zvyčajne nemajú plno. Okrem nás tam spali dvaja chalani lyžiari a jedna Poľka skialpinistka.
Boli sme zvedaví ako sa pôjde ďalej, lebo z Kamienky na Donovaly je to tiež "pekná štreka". Našťastie podmienky na hrebeni boli výborné a tak sme rýchlo postupovali o pol piatej sme došli na Donovaly, akurát šiel Petrovi autobus. Rozlúčili sme sa s ním a šli sme sa ubytovať do hotela Vesel, kde sme mali objednanú izbu.
Ráno sme vyrazali na najtažšiu etapu Donovaly - Chata pod Borišovom. Je to trasa zo začiatku z Donovalov na Krížnu veľa cez les a kadejaké "krkolomné" stúpania a klesania. Úsek z Krížnej je "za odmenu", ale všetci sme mali na konci "dosť", prišli sme až nejak po pol šiestej na Chatu pod Borišovom. Tu už okrem nás nikto nespal.
Ráno pri výstupe na Ploskú zľahka fúkalo, bolo "poriadne frišno". Ale rozbehli sme sa nejako a podmienky boli opäť vyborné, o trištvrte na tri sme sa už vyzúvali z lyží na Ružomberskej kalvárii.
Prišiel nás na stanicu v Ružomberku pozreť aj náš otec, doniesol Janovi "nejaké veci" čo mu prišli do Istebného a všetkým aj koláčiky "od mamimky". Ja som sa s ním stretol len na "sekundu", lebo už som bol v autobuse, dal mi chlebík s nejakou bryndzovou nátierkou a "sójový suk", som si pochutnal v autobuse. Koláčiky zjedli chalani na stanici a otec vravel, že sa po nich "zaprášilo". Chalani, okrem VH, šli rýchlikom na východ, prišiel na čas. A otec s VH osobákom na Žilinu, tak ešte vo vlaku po Kraľovany podebatovali. Domov sme dorazili všetci v pohode a s "plnými baterkami", už sa tešíme na ďalšie spoločné "dobíjanie".

fotoalbum LH
fotoalbum Peter
fotoalbum Jano