Jar 2003 - Malá Fatra - Lúčanská časť

Účastníci: RH, PF, VH, JH, LH

Bodom raňajšieho stretnutia bolo Strečno (želeničná stanica Nezbudská Lúčka). LH, nečakane vo Vrútkach zistiaci, že vlak, ktorým prišiel z BB pokračuje až do Žiliny bol za päť minút strachu na mieste stretnutia o asi hodinku skôr ako plánoval. Myslel, že je prvý. Raňajky pri stole pred miestnym "Rozličným tovarom". Cornflakes s hrozienkami a jogurtom. Na svojom hejblátku (rôznymi originálnymi prvkami vylepšený bicykel) sa tam pohyboval miestny Edison, chystajúci sa podniknúť jednu zo svojich ďalších ciest. Po chvíli sa zjavil PF, oznamujúci, že dorazil okolo polnoci a prespal kdesi poblíž cesty. Pýtal sa čo RH? LH nezachytiavší poslednú mail komunikáciu, netušil, že Kostický Phoenix sa chystá vstať z popola. Ukázalo sa, že RH prespal pri chodníku na Strečniansky hrad. Šemotil klasické báchorky vo klobáskách, botech a kose. Už ani presne neviem ako (myslím, že vlakom od Žiliny) dofičal VH.


Strečniansky hrad.

Vyrazili sme po červenej nenechajúc sa zlákať na prehliadku hradu, smer Minčol. Cestou krajobrazy na buldozérmi, bagrami a dynamitom vyhryzený Polom.


Vejletníci nad rozrytým Polomom.


Na Minčole obedík a šlofíček v tráve na slniečku.

Ďalej po červenej na Veľkú Lúku (popri betónovom oplotení vysielača), Vidlica, Veterné, Horná Lúka. Tam natankovanie vody, keď nás k prameňu ochotne zaviedol jeden z miestnych Lojzov chystajúcich drevo pri svojej chajde.


Horná Lúka - LH tankuje vodu.

Ďalšie lokálne extrémy v poradí Kopa, Sedlo Maríková, Oselná, Kýčera, Hlinická Kýčera. Cestou sme stretli v protismere dvoch (alebo troch už si presne nepamätám) chalanov a jednu babu. RH, ako je jeho zvykom, si s chuťou podiskutoval so ženskou časťou. VH bol tentokrát vybavený digitálnou kamerou značky SONY a tak ak Pán Boh dá bude aj nejaké videjko.


Vláďa a jeho SONY.

Z Hlinickej Kýčery strmý sešup do sedla pod Hlinickou Kýčerou, kde sme sa zložili v smrekovom lesíku k prvému bivačiku. Kúsok po lesnej ceste bol prameň, už neviem či sme ho použili až ráno alebo ešte večer, ale že nám výborne poslúžil viem určite.


Prvý bivak - VH ešte chrápe.


Prvý bivak - LH kuchtí.


Prvý bivak - RH ešte furt chrápe.

Ráno po osi Úplaz, sedlo pod Úplazom, Skalky, Vríčanské sedlo, Ostrá skala, Kľak. Na Kľaku hromada ľudí a naša obedňajšia prestávka. Rozhovory a zdieľanie vejletníckych dobrůtek z dvojicou ženských.
Ž1: "Chalani odkiaľ makáte."
LH: "Zo Strečna."
Ž1: "My sme to niekedy makali z Vrátnej." 
Ž1, ktorá bola zhovorčivejšia potom líčila ako využíva každú voľnú chvíľu na makanie.
PF: "A zbývá potom čas i na život?"
Ž1: (Začudovane, zmätene a troška urazene) "Život? Veď toto je život."
RH im potom obom trpezlivo a podrobne vysvetľoval výhody vstupu Slovenska do Európskej únie, vyťahujúc z rukáva argumenty najťažšieho kalibru. Ťažko povedať či presvedčil, skôr nie.


Kľak - šlofíček.


Kľak - Radek vysvetľuje.

Z Kľaku do Fačkovského sedla. Oddych na trávničku pri pamätníčku. Nabratie vody na hajzli reštaurácie. Miestny Lojza piloval rýchly výjazd a zjazd Fačkovského sedla na mašine ťažkého typu. Reminiscencie LH na časy svojej zjazdárskej kariéry, keď na tomto mieste strávil pár dní spolu s Roháčanmi využijúc na dopravu ich povestného Robura, ktorý pri štarte na spiatočnú cestu odmietal poslušnosť.
Strmý výšlap popri vleku na Homôlku. Potom mierne zvlneným terénom popod Čelo a Úplaz cez Priečnu a Javorinu do sedla Javorinka. Za začínajúceho dažďa, keď to najprv vyzeralo na zloženie kostí pri údolnej stanici vlekov, sme napokon obsadili kôlňu vedľa chalupy, odkiaľ miestni mládežníci sotva stačili vytiahnuť päty.


Druhý bivak - RH pakuje.


Druhý bivak - raňajky.

Ráno za dažďa do Čičmian. RH zasadol na autobusovú zastávku a nenašiel motiváciu pokračovať s nami smer Strážov. Strážov nás odmenil rozostúpením oblakov a presvitnutím slniečka. Stálo to za to.


Strážov - mraky sa rozostúpili.


Strážov - VH, PF a LH nad mapou.

Bolo to podivné ale i v tomto počasí sme stretli dvoch turistov, starých dedkov, Germánov. Zo Strážova do Zliechova. Tu pred miestnym pohostinstvom získavajúc národopisný materiál zo snahy zašikovať Lojza (spitého pod obraz Boží) domov, koštovka piva (VH, PF, JH) a kofoly (LH).


Zliechov - pred krčmou.

Autobusom do Ilavy a vláčikom domov.

text LH, photo JH.