Zimná medziakcia:
Nízke Tatry - Veľká Fatra
(9.-12.3 2002)

Bežky Čertovica - Ružomberok, účastníci VH a LH.
LH v predbežnom prejednaní pripravil nasledovné dva plány:

Optimistický plán:
sobota: Čertovica - útulňa Sedlo Ďurkovej
nedeľa: útulňa Sedlo Ďurkovej - salaš pod Borišovom
pondelok: salaš pod Borišovom - Ružomberok

Reálny plán:
sobota: Čertovica - Kamenná chata
nedeľa: Kamenná chata - Hiadeľské sedlo
pondelok: Hiadeľské sedlo - salaš pod Borišovom
utorok: salaš pod Borišovom - Ružomberok

LH plánoval a skutočnosť bola takáto:
V sobotu pred ôsmou sme vyrazili z Čertovice. Pôvodne sme sa ani nechceli zastavovať na Štefánikovej chate pod Ďumbierom ale nakoniec sme si dali pár čajov a trošku zrelaxuvali.


Štefánikova chata - LH maže lyže.

Pokračovali sme po značení na Ďumbier ale tak v dvoch tretinách sme to vohli doľava aby sme zbytočne nechodili hore-dole. Čaje a oddych sme zopakovali na Kamennej chate na Chopku. Pred 17:00 sme boli v útulni v sedle Ďurkovej. Na hrebeni to celkom funelo ale dalo sa to vydržať. V útulni prespávalo cca 40 - 50 ľudí, to bolo tak akurát.

V nedeľu fučalo na herebeni ešte viac takže sme miestami (v partiách Veľkej Chochule) mali problémy udržať sa na nohách. Pred 12:00 sme boli v Hiadeľskom sedle, dali sme si obedík. To sme už boli traja + pes, pridal sa k nám Ľubo z Popradu so svojím Elbom, aljašským malamutom. Ľubovi, kedže chcel spať v teple sme poradili nech sa zvezie busom do Starých Hôr, prípadne do Tureckej a tam nech niekde prespí. V pondelok nech sa vydriape na Krížnu a odtiaľ po hrebeni na chatu pod Borišovom. My sme sa metódou priamy smer vyškrabali z Donovalov na červenú smer Krížna a okolo šiestej sme už mali postavený stan v sedle Veľký Šturec priamo na zasneženej ceste.

V pondelok po jedenástej sme už boli na Krížnej, bolo priam rozprávkové počasie. Okolo tretej sme už osídľovali salaš pod Borišovom, ten istý čo na Jeseň 2000, pač ten luxusnejší VH preskúmaný zmizol ako gáfor. Už pred Ploskou sme videli psie a skialpové stopy takže sme tušili, že Ľubo tam už išiel pred nami. Mysleli sme, že to vzhľadom na skorú hodinu potiahol ďalej na Ružomberok. Vyspali sme sa v pohode na salaši a Ľubo s Elbom ako sa ukázalo na chate pod Borišovom.


Salaš pod Borišovom - LH v roli kuchára.

V utorok pokračovala rozprávka. Ráno sme pri výstupe na Ploskú dobehli Ľuba a ešte tam bola partia asi osem moravákov na bežkách.


Ploská - LH pri kríži.

Moravákov, vzhľadom na to, že tiež neboli výkonostne homogénni, sme nechali moravákmi a my 3+1 sme si to šinuli na Ružomberok. Na Smrekovici sme dojedli a dopili čo batohy dali a pred pol štvrtou sme boli na stanici v Ružomberku. Tam sme sa rozišli každý svojim smerom. Bola to parádna akcia a konečne po dvoch neúspešných pokusoch sme v pohode dorazili až do Ružomberka.

text LH
photo VH