Listopad 2000: Veµká Fatra

Takľe ako to bolo:

ątvrtok 9.11.
cca 21:50 dorazili Ferdíci (PF + Helena) s troma skúmačmi Romských reálií a pribehov najmä z vojny za účelom prespatia do Podkonic. Po vegetariánskej večeri vąetci usnuli jako andílci.

piatok 10.11.
Vąetci čo priąli včera + ĄH o 7:35 vypratali pozície v sídle Hoąalu a pobrali sa svojou cestou.
Busom do BB. Po nakúpení chleba syra a mlieka sme nabrali kurz ®elezničná stanica.
Tam uľ podriemkával HH a za chvilku dorazili Jano H (peąo) a VH (vláčikom). Presunuli sme sa na autobusovu stanicu a zistiac, ľe náą bus stojí len v Harmanci a nie v Dolnom Harmanci sme sa dohodli na taktike presvedčenia vodiča aby urobil výnimku. Podarilo sa to VH pod zámienkou vrátenia 2 Sk vodičovi.
V dolnom Harmanci uz čakali Dusíci (Jarda + kamarátka Táňa). Podla teploty rúk som to odhadol, ze sú tam tak hodinku a zmýlil som sa asi o 5 min. Po dokúpení cesnaku, cibule a iných drobností u velmi príjemnej predavačky sme konečne vyrazili za slabého dáľdika hore Bystrickou Dolinou smer Chata na Kráµovej studni. Cestou nás VH s nasadením ľivota vyfotil pri tuneli. Chata bola na úrovni zmeny dáľď-sneh takľe začínala pravá zimná idilka. Vychutnali si to najmä sandalkáči-Ferdíci. Z Kríľnej sme ąli hrebeňom aľ pod Ploskú. Tu sa uskutočnil prvý(?) vejletnický plebiscit. 3:0 v prospech traverzu. Opä» sa potvrdilo, ľe skratkou to sice trvá dlhąie ale je tam aspoň horąí chodník. Dotraverzovali sme to k magickému stlpu, začiatku ľltej značky. Po asi hodinkovom hladání pevných bodov, pochodoch po hrebienkoch a rigóloch za hmly a stmievania sa (JD: "Priatelia a čo keby sme tak ąli na Chatu pod Borisovom?" nic bych za to nedal, ze v tom boli ľenské prsty (jazyk). ĄH: "Jardo, to by bolo prílią jednoduché.") sme dorazili k jednému zo salaąov, o ktorých VH vedel, ľe tam určite sú. Z dôvodu prebytku varičov(VH,HH,Jano H) sa Klinton ani nedostal k prejavu.
Rozloľili sme sa na ątyri postele: Dusíci, Ferdíci, Hoąali, VH. HH si ustlal na zemi a trochu mu tam funelo. Noc bola dostatočne dlhá. VH: "Spacák jsem si pořádně utáh, nechal jsem si jenom takovouhle dírku a tou mi právě vlezla myą."

sobota 11.11.
Po raňajkách (obvyklá vločková kaąa, Táňa neznáąa vločky, keď uľ tak iba ochutené a nasucho) sme to traverzli za slnka jasna opä» na červenú. Cestou VH prehliadol druhý salaą a skonstatoval, ľe je luxusne udrľiavaný. Po hrebeni, tentokrat bez snehu, sme si to valili smer Kµak (zápis do knihy vratáne kubitovic URL) a ďalej k nocµaľisku za sedlom Príslop (ĄH mapa tu ukazovala prebytok (cca 12) seníkov, VH mapa nic). Cestou sme stretli v protismere dvoch čehúnov. Obedovali sme v lese pri jednej odbočke k vode, keď zbytok muľstva zadunel ĄH návrh aby sme vyąli na vrcholček a tuto bohumilú činnos» vykonali tam. Zistili sme pri tom, ze nie je az tak teplo ako by sa za pochodu mohlo zda». Pri ďaµąom pochode VH,ĄH a PF ukoristili duplicitné turistické značky. Po pár bačorinách za intenzívneho stmievania sme nakoniec na seníky rezignuvali a usadili sme sa na kraji lesa pri ohnisku pod holým nebom. Zvolili sme variantu onýnek. Dreva bolo dos». Na signifikantné klady tu bola JD sekerka. Variče (Klinton included) si spievali. Kazdy sa naplnil coho chcel. Idylka. Táňa vymýąµala čo povie doma ("Keby som povedala, ze sme spali vonku tak ma uľ nikde nepustia.").
Ferdíci (tradične slabo vybavení, alumatky) spôsobovali vąeobecnú veselos» svojím ukládaním sa k spánku. Hlavne PF súkanie sa do Kondora s báglom na chrbte bolo interesantné.

nedeµa 12.11.
Hoąali uľ o 5:30 na nohách. Jano po vodu ĄH + Klinton sa postarali o znovuzrodenie onýnka, čaj a kaąu. Po ukončení ranných rituálov PF smúti, ľe tam ostane tak kvalitný popol, hodil by sa na výrobu strelného prachu. Helena: "No jo uľ nám dochází." VH: "A sanitr máą?" PF: "Udělám. Z hnoje." Helena: "No jo to se prostě smíchá popel a hnůj..." ®enské + prázdne mechúre vyrazili. Plne mechúre zaduneli ľeravú surovinu.
Pochod na Kopu (opätovný zápis do knihy a zbaątenie kvalitnej zmesy HH suąenýho vovoce), cestou vyplaąenie jelena poµovníkovi. "Čo eąte nespite? Plaąíte zver."
O 11:15 rozhoná odbočka na zakolmený, mimoznačkový sesup do Rojkova. Bolo to strmé, listové, kameňové, jedlé a trvalo to cez hodinku. Skrátka treąnička na dortu.

Podtrľeno sečteno: Kvalitná akcia!

Zapsal ĄH, fotodokumentaci dodal VH.